Topluluğumuz, Şanghay’da Turkuaz Türk Kültürü Festivali’nde yer aldı.

Çin’in doğusundaki Şanghay kentinde Çin’de Türkiye Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Turkuaz Türk Kültür ve Yemekleri Festivali”nde Topluluğumuz 3 program sergiledi.

Kurulan stantlarda, üç gün süren etkinlik boyunca şehirlere ait hat, ebru, çini, telkari, çömlekçilik, lüle taşı oymacılığı, çarıkçılık gibi birçok el sanatının tanıtımı, ustaları tarafından yapıldı. Festivalde, hediyelik eşya, sergi satış noktaları, firma ve şehir tanıtım stantları da yer aldı. İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Şanlıurfa gibi şehirlerin tarihi ve turistik mekanlarından oluşan üç boyutlu şehir dekorları da etkinlik boyunca ziyaretçiler tarafından beğeni ile karşılandı.

Festivale maddi katkılarıyla destek veren Başbakanlık Tanıtım Ajansı, Bursa Valiliği, Bursa Ticaret Odası, Ankara Ticaret Odası, Ankara Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Konya Torku Şeker, Bank Asya, Şanlıurfa Valiliği, Denizli Valiliği, İSMEK ve Huawei, kapalıçarşı usulü ile hazırlanan standlardaki zengin materyalleriyle de kendi tanıtımlarını yaptılar.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın referansıyla, Türk Çin Sanayici İş Adamları Derneği (TÜÇSİAD) ve Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASİAD) işbirliğiyle düzenlenen Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivali’ne gelen Çinli misafirler, salondan ayrılırken anı defterine görüşlerini yazma fırsatı yakaladılar. İlk defa Türk kültürüyle ve Türk insanıyla karşılaştıklarını ifade eden Çinli misafirler, üç gün süren festivalin mutlaka ileriki yıllarda devam etmesi gerektiğini ve bu güzelliğin daha fazla Çinli tarafından görülmesi gerektiğini yazdılar.