Topluluğumuz Afganistanda büyük ilgi gördü

Afgan-Türk Dostluk Günü faaliyetlerinin bir parçası olarak Afganistan’ın başkenti Kabil’de Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından sema proğramı icra edildi. Devlet televizyonu salonunda yapılan proğrama birçok davetli katıldı.

92. Afgan -Türk Dostluk Günü çeşitli faaliyetlerle kutlanmaya devam ediyor. Kutlamaların son gününde Afganistan Dışişleri Bakanlığı’nda bir merasim düzenlendi. Akşam saatlerinde ise Devlet Televizyonu RTA salonunda Konya Türk Tasavvuf Müziği topluluğu tarafından sema gösterisi düzenlendi. Bu gösteriye Kabil Belediye Başkanı Yunus Navandişh, Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk, Milletvekili ve 2014 seçimlerinde Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayan Fawzia Koofi, Eski Afganistan Krallarından Amanullah Khanın kızı Prenses Hindia ve birçok davetli katıldı.

Afganistan Devlet Televizyonu tarafından canlı yayınlanan gösteri, salondakiler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.Program sonrası AA’ya konuşan Prenses Hindia, sema gösterisini çok beğendiğini ve adeta mest olduğunu söyledi. Kabil Büyükelçisi Öztürk’e bu gösteri için teşekkür eden Prenses Hindia salonda bulunan ve İSAF bünyesinde görev yapan Türk askerleri ile yakından ilgilendi.

Kabil Belediye Başkanı Yunus Navandişh, “Türk ve Afgan halkını birbirine bağlayan şahsiyetlerden biri olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin talebelerini izlemek bu salonda bulunan herkes gibi beni de çok etkiledi” dedi. Milletvekili Fawzia Koofi ise bu gösterinin tasavvuf içerikli olduğunu ve saygıyı öne çıkardığını ve gösteriden çok etkilendiğini söyledi.

Topluluk ayrıca, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin doğum yeri Belh vilayetinin şehir merkezi olan Mezar-ı Şerifte de bir gösteri düzenleyecek. Bilindiği gibi,  Mevlana Celaleddin-i Rumi, 1027 yılında Afganistan’ın kuzey illerinden Belh şehrinde doğmuş ve ailesi ile birlikte 1228 yılında Konya’ya hicret etmişti. 03/03/2013

[hana-flv-player video=’http://www.kttmt.com/wp-content/uploads/kabil-sema.flv’/]