Şırnak’ta ilk Sema’

Şırnak Valiliği ile Şırnak Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri kapsamında Şırnak Kapalı Spor Salonunda Tasavvuf Musikisi ve Sema Proğramı  düzenlendi.

Şırnak’ta ilki gerçekleştirilen Sema Proğramına, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz, Şırnak Emniyet Müdürü Avni Usta, kurum müdürleri ile çok sayıda Şırnaklı katıldı. Proğram öncesi konuşan Şırnak Valisi Özkan, Mevleviliğin, Anadolu kültürünün ve inancının en önemli kurumlarından birisi olduğunu vurguladı.

Gençlik Spor İl Müdürlüğü Kapalı Spor Salonunda düzenlenen Tasavvuf Müziği konseri ve Sema Proğramı, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan’ın konuşmasıyla başladı. Vali Özkan yaptığı konuşmasında şunlara değindi; “Anadolu’nun renklerini, kültürünü fiziki terennümlerle, şiirlerle, edebiyatla, felsefeyle bir şekilde kendi değerlerimizi kendimize sunan çok değişik organizasyonlar, tarihin derinliklerinden gelen ve milletimizin hassasiyetleriyle şekillenmiş figürler ve sunumlar mevcut. Elbette ki bunların en önemlilerinden biri Mevleviliktir. Mevlevilik kültürümüzün, inancımızın çok önemli bir kurumu. Bu kültürün, bu anlayışın ve inancın toplumla paylaşılması söz konusu. Burada, birazdan semazen gösterisi ve tasavvuf musikisi topluluğunun konserini dinleyeceğiz. Şimdiden, bu gösteriyi bize sunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu’na ve yöneticilerine, bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan’ın açılış konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu sahne aldı. Konya Tasavvuf Musikisi Topluluğu, tasavvuf musikisinden örnekler sundu.

Şırnaklıların büyük bir ilgiyle izlediği konserin ardından söz alan Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Nuri Şimşekler, Hz. Mevlana’nın yaşamı ve Mevlevilik hakkında bilgi verdi. Dr. Şimşekler, Sema gösterisinin ritüelleri hakkında da bilgi vererek; “yeryüzünde Hz. Mevlana gibi engin hoşgörüye sahip hiçbir düşünür yoktur” dedi.

Dr. Nuri Şimşekler’in sunumundan sonra Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunca, Acembuselik Mevlevi Ayini eşiliğinde Sema Proğramı icra edildi.

Program, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz’ın topluluk adına Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Nuri Şimşekler ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluk Müdürü Ömer Faruk Belviranlı’ya Şırnak Üniversitesi’ne ait hediyeleri vermesiyle son buldu.

Selahattin Taşar-Şırnak