Siirt Kurtalan’da Sema…

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Kapalı Spor Salonunda Kurtalan Kaymakamlığı tarafından “Peygamber Efendimizi Anma ve Sema Gösterisi” programı düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Tasavvuf Müziği Topluluğu’muzun icra ettiği Sema programına, Siirt Valisi Mustafa TUTULMAZ , 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Halil SOYSAL, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Siirt Mv. Adayı Prof. Dr. Yasin AKTAY, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Şenol YELOĞLU, İl Emniyet Müdürü Metin ÖZKAN, Belediye Başkanı Nevzat KARATAY, il ve ilçeden davetlilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Geceye katılanlar salon girişinde gül ve gül suyu ile karşılandı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program Siirt Ebul Vefa Camii İmam Hatibi İbrahim ÇOBAN tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Kaymakam Mustafa İMAMOĞLU Programda yaptığı konuşmada; “Bilindiği üzere Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen konusu “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı”. Bölgemizde, ülkemizde, tüm İslam Coğrafyasında ve dünyada ekmek ve su gibi en çok ihtiyacını hissettiğimiz şey. Bölgemizde ve çeşitli Müslüman ülkelerde devam eden çatışmalar ve katliamlar O’nu hala iyi tanıyamadığımızı ve birlikte yaşama ahlakını O’nun ümmetine yakışır bir şekilde hayata geçiremediğimizi göstermiyor mu? Eğer bizler O’nu iyi anlayabilseydik “Müslüman, dilinden ve elinden insanların selamette olduğu kişidir.” buyuran Efendimize inananlar birbirlerini öldürürler miydi, birbirlerine zarar verirler miydi? O halde bizlere düşen O yüce Rahmet Peygamberini ve O’nun kutlu mesajlarını daha fazla anlatmak ve hayatımıza rehber yapmak olmalıdır. Ümit ederiz ki hem millet olarak hem de ümmet olarak bu mesajların gereklerini yerine getirir ve aramızdaki ihtilafları ortadan kaldırıp, geçmişte olduğu gibi yeniden, birlikte yaşama konusunda tüm dünyaya örnek olacak bir duruma geliriz. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi: “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.” Çanakkale’de ve daha bir çok örnekte bunu yaptık, yine yapabiliriz.” dedi.

Konya Tasavvuf Müziği Topluluğu’muzun icra ettiği Tasavvuf musikisi ve Sema’ın davetlilere unutulmaz bir gece yaşattığı program sonunda Siirt Valisi Mustafa TUTULMAZ, Tugay Komutanı Tuğgeneral Halil SOYSAL, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Siirt Mv. Adayı Prof.Dr. Yasin AKTAY ve Kaymakamımız Mustafa İMAMOĞLU tarafından topluluğumuza hediyeler ile gecenin anlamına binaen gül buketi takdim edildi.