Şefik Can kabri başında anıldı

Sertarik, Mevlevihan Şefik Can kabri başında anıldı.

23 Ocak 2005 tarihinde İstanbul’daki evinde vefat eden ve 26 Ocak günü İstanbul’dan Konya’ya getirilerek Selimiye Camii’nde kılınan öğle namazının ardından, daha öncesinde bizzat kendisi tarafından hazırlanan kabrine sırlanan Sertarik, Mevlevihan Şefik Can bugün öğle namazını müteakip; kabri başında anıldı.

Anma programında Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Faruk BELVİRANLI Kur’an-ı Kerim okudu, daha sonra Postnişinler Mustafa HOLAT, Nadir KARNIBÜYÜK ve Fahri ÖZÇAKIL tarafından dualar edildi. Postnişin Mustafa HOLAT ve Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi Yrd. Doç.Dr. Müdürü Nuri ŞİMŞEKLER, Merhum Şefik CAN ile ilgili anektotlar aktardılar.

Daha sonra, misafirlere lokma ikram edildi.

SERTARİK, MESNEVİHAN

Şefik Can – 1909 – 23.01.2005

Şefik CAN dedemiz (1326) 1909 yılında Erzurum’un Tebricik köyünde doğdu. İlk okulu Yıldızeli’nde bitirdi.

Daha çocuk yaşta müftü olan babasından, Arapça ve Farsça öğrendi. Kuleli Askeri Lisesini 1929, Kara Harp Okulunu da 1931 yılında bitirdi.

Daha sonra Milli Savunma Bakanlığı’nın izniyle İstanbul Üniversitesinde imtihan vererek öğretmenlik diploması aldı ve 1935 yılında Kuleli Askeri lisesinde Tahirü’l-Mevlevi’nin yanında stajını tamamlayarak öğretmenliğe başladı.

1965 yılında emekli oluncaya kadar çeşitli askeri okullarda, sivil kolej ve liselerde Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yaptı.

Şefik CAN Dede Dünya Edebiyatına olan yoğun ilgisi sebebiyle yabancı eserleri orijinal dilleriyle okuyabilmek için, kişisel gayreti ile İngilizce, Fransızca ve Rusça öğrendi. Emeklilik günlerini Mevlâna’nın eserlerini ve fikirlerini anlatmaya yönelik çalışmalara adadı.

Son zamanlarında İstanbul’daki evinde hasta olarak yatan ve eşi Sabahat Hanım, Çelebi Ailesi, asistanı Nur Artıran Hanım ve yakın dostlarının yakından ilgilendiği Şefik Can 23 Ocak 2005 gecesini 24 Ocak’a bağlayan saatlerde (22:50) Hakk’a yürümüştür. Dedemiz, Hakk’ın yolunda nâçiz bir kul olarak ömür sürmüş, tevâzuyu hiçbir zaman elden bırakmamış ve Mevlâna ve Konya sevgisini bağrında taşıyarak Yüce Yaradan’ın “Irciî…” emrine itaat ederek vuslata doğru yol almıştır.

Merhum Şefik Can Dedemiz, 26 Ocak günü dostları tarafından İstanbul’dan Konya’ya getirilerek Selimiye Camii’nde kılınan öğlen namazının ardından, daha önce bizzat kendisi tarafından hazırlattırılan kabrine sırlandı.

Allah (c.c.) Şefik Can Dedemize gâni gâni râhmet etsin.

Aziz ruhuna lütfen bir fatiha…