MARDİN’DE SEMA PROĞRAMI

        Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan 12 ilde 12 program kapsamında, Mardin Kasımiye Medresisi’nde Sema Programı yapıldı.

        Program öncesi, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Faruk BELVİRANLI proje ile ilgili bilgiler verdi.

Daha sonra Sanat Yönetmeni Neyzen Yusuf KAYYA yönetimindeki Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Hicaz ilahilerden müteşekkil bir Tasavvuf Konseri sundu. Ardından Hazreti Mevlana ve Mevlevilik hakkında önemli bilgiler ihtiva eden bir sinevizyon gösterimi sonrasında, son dönem hafız bestekarlarımızdan Hoca Rakım ELKUTLU tarafından bestelenen Karcığar Mevlevi Ayini eşliğinde Sema Töreni icra edildi.

Programa Mardin Valisi Hasan DURUER, Vali Yardımcısı Şenol KOCA,  Mülkiye Başmüfettişi Hakan ARIKAN, İl Kültür Müdür Yardımcısı yusuf AYDIN, İdare Mahkemesi Başkanı Selçuk GÜVEN, Kaymakam Murat GİRGİN katıldı.

Yaklaşık 400 kişinin büyük beğeni ile izlediği Tasavvuf Müziği Konseri ve Sema Programının bitiminde seyirciler tarafından ayakta alkışladı. Vali Hasan DURUER proğram bitiminde Topluluk Sanat Yönetmeni Neyzen Yusuf KAYYA’ya bir buket, Topluluk Müdür Ömer Faruk BELVİRANLI’YA plaket verdi. (R.BAHAR) 29.06.2010