Japonya’da Sema’

Japonya’da Yunus Emre Kültür Merkezi tarafından organize edilen ve Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun icra ettiği Sema Proğramı, Tokyo ve geçen yıl depremin yaşandığı Sendai’de de büyük ilgi gördü.

Japonya’nın en büyük gazetelerinde reklamlarının yayımlandığı ve Japon basınının da büyük ilgi gösterdiği Sema Proğramına katılmak isteyen Japonlar gösterinin yapıldığı salona sığmadı.

Proğram öncesinde konuşan Türkiye’nin Japonya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tunç Angılı, Hz. Mevlana’nın “Kim olursan ol yine gel” dizelerini hatırlatarak, Hz. Mevlana’nın din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkesi birliğe çağırdığını vurguladı.

Hz. Mevlana’nın yaşamı ve öğretilerinden örnekler veren Angılı, insanoğlunun en büyük gücünün hiçbir zaman ümidini kaybetmemesinde saklı olduğunu söyledi.

Angılı, Japonya’nın da geçen yıl yaşadığı büyük deprem felaketinde ümidini koruyarak, çok büyük felaketlerin ardından ayağa kalkmanın tüm insanlar için mümkün olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini belirtti.

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu proğramın ilk bölümünde Tasavvuf Müziğinden örneklerin yer aldığı konseri icra etti. Japon dilinde Hamdım Piştim Yandım adlı belgeselin gösteriminin ardından Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Acembuselik Mevlevi Ayini Şerifi icra edildi.

DEPREME RAĞMEN SEMAYA DEVAM ETTİLER

Tokyo Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın da Tokyo’nun yanı sıra Japon depremzedelere de moral vermek amacıyla Sendai’de 1000 kişilik bir salonda sema töreni organize ettiklerini kaydederek, “Oradaki depremzedelere Türk halkının her zaman yanlarında olduğunu ifade etmek istediklerini” vurguladı.

Semazenlerin töreni sırasında 6.4 şiddetinde bir deprem olduğunu belirten Aydın, depreme rağmen semazenlerin dönmeye devam etmesinin Japonları duygulandırdığını belirtti.

Aydın, programın sonunda bazı Japonların yanlarına gelerek, “Semazenler dönmeye devam ederek bizim için dua ettiler, kendilerine müteşekkiriz, çok duygulandık” gibi ifadeler kullandığını aktardı.

Sema törenini ve semazenleri izlemek için birçok ilden de gelenler olduğunu, beklenenin üzerinde bir katılım olduğunu söyleyen Aydın, gelecek yıl daha kapsamlı bir organizasyon planladıklarını sözlerine ekledi.