Hannover’de Türk-Alman Kültür Günleri

Türkiye Cumhuriyeti Hannover Başkonsolosluğu, Hannover Belediyesi ve Hannover’de yerleşik kültür ve sanat derneklerinin ortak girişimiyle 7 Eylül 2013-26 Ocak 2014 tarihleri arasında düzenlenen “Türk-Alman Kültür Günleri” kapsamında, 2 Kasım 2013 tarihinde Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu  Hannover’in en gösterişli mekânlarından olan “Schauspielhaus”da gösteride bulundu.

Etkinliği destekleyenlerden Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay ve Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Stefan Schostok’un selamlama konuşmalarıyla başlayan programda ilk olarak Tasavvuf Müziğinden örnekler seslendirildi.

Farklı ışık teknikleri eşliğinde sunulan Acembuselik Mevlevî Ayini Şerifini, Aşağı Saksonya Eyalet Göç ve Katılım sorumlusu Doris Schröder-Köpf, Kültür ve Eğitim Daire Başkanı Marlis Drever ile birlikte çok sayıda Türk-Alman ziyaretçi izledi.

İki saat süren program sonunda Başkonsolos Günay, “Çok heyecanlıyım. Semazen arkadaşlarımıza, bize böyle güzel bir gece yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Hz. Mevlana Celalettin Rumi’nin barış ve hoşgörüsü buradaydı” dedi. Belediye Başkanı Schostok, “Hiç de kolay olmayan olgularla verilmek istenen mesajı zamanla anladım. Çok heyecan verici bir ritüaldi” derken, Eyalet Göç ve Katılım sorumlusu Doris Schröder-Köpf ise, “zihin ve vücut hakimiyetinin müthiş örneğini izledik” diyerek gösteriyi çok etkileyici bulduğunu belirtti.