Hafız Bestekarlar Konseri

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Hafız Bestekarlar Konseri gerçekleştirildi.

Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda yapılan programda, Sanat Yönetmeni Ahmet ÇALIŞIR’ın yönetimindeki Topluluk Sanatçıları tarafından koro olarak, Tanburi Büyük Osman Bey’in Hicazkar peşrevini mütekip,  Hicazkar  eserler  seslendirildi. Daha sonra solist Habib Alparslan Tabak Zekai Dede’nin Suzidil İlahisini, Ufuk Yürüç Zeki Arif Ataergin’in Kürdili Hicazkar Şarkısını, Eray Cinpir Zeki Arif Ataergin’in Hicazkar Şarkısını, Ahmet Uncu Rakım elkutlu’nun Hüseyni Nakış Bestesini, M. Ali Türkoğlu Rakım Elkutlu’nun Hüzzam Şarkısını, Vedat Tüzün Sadettin Kaynak’ın Acemaşiran Şarkısını, Ali Kalayc da Sadettin Kaynak’ın Nihavend Şarkısını seslendirdiler. Son olarak yine koro tarafından Hicazkar Köçekçeler ile Hicazkar Türkü ve yoğun istek üzerine Ahmet Çalışır tarafından gazel icra edildi.

Programda; Ses Sanatçıları Ahmet UNCU, Ali KALAYCI, Enver ÖZEL, H. Alparslan TABAK, M. Ali TÜRKOĞLU, Ufuk YÜRÜÇ, Vedat TÜZÜN ve Eray CİNPİR; sazlarda, M.Kazım TIĞLIOĞLU – Tanbur, Hakan KILINCARSLAN – Kanun, Mehmet UÇAK – Ud, Ali Vefa SAĞBAŞ – Kemençe , Tikel, Mehmet ÖZTORUN – Kudüm, Tikel Akın ÖZKÖK – Violonsel, Muhammet Şükrü FIRAT ve A. Safa MIZRAK- Ney, Suat ORHAN – Daire ile eşlik etti. Programın sunumunu Ali BEKTAŞ, Tonmaisterliğini de Süleyman ERÇAL yaptı.

Büyük beğeni ile izlenen program bitiminde Topluluk eski Postnişini Mustafa HOLAT  tarafından, Sanat Yönetmeni Ahmet ÇALIŞIR’a buket takdim edildi.