Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ‘Sema Gösterisi’

       Kütür ve Turizm 139052Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce hazırlanan proje çerçevesinde, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde tasavvuf müziği konserleri verilecek, sema gösterileri sunulacak.

       Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Faruk Belviranlı,  topluluğun, tasavvuf müziği ve semayı, aslına ve geleneğe uygun şekilde icra etmek, yurt içi ve yurt dışında tanıtmak amacıyla 1991 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kurulduğunu ve bu bağlamda yurt içi ve yurt dışında birçok programa davet edildiklerini söyledi.

       Belviranlı, tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ile hazırlanan bir proje çerçevesinde mayıs ayında Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Adana illerinde programlar icra ettiklerini, bu programlardaki yoğun ilgi üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın talimatları ile haziran ayı sonunda da Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya, Sivas ve Kayseri illerinde yeni programlar yapacaklarını bildirdi.

       Projenin çok önemli olduğunu vurgulayan Belviranlı, şunları kaydetti:
”12 ilde 12 sema gösterisi projesi kapsamında, geçtiğimiz ay Güneydoğu Anadolu illerine turneler gerçekleştirmiştik. 25 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasındaki ikinci turnemizde de, 28 Haziran’da Diyarbakır Kültür Sarayı’nda, 29 Haziran’da Mardin Kasımiye Medresesi’nde, 30 Haziran’da Elazığ Misland Amfitiyatro’da, 1 Temmuz’da Malatya kapalı spor salonunda, 3 Temmuz’da Sivas Buruciye Medresesi’nde ve 4 Temmuz’da da Kayseri Kültür Merkezi’nde, tasavvuf müziği konserleri ve sema töreni icrasında bulunacağız. Tüm programlarımız Sanat Yönetmenimiz Neyzen Yusuf Kayya yönetiminde, 20.30’da başlayacak.”

       Belviranlı amaçlarının Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan halkı tasavvuf müziği ve sema ile buluşturmak olduğunu vurguladı.
       Bu bölgelerde yaşayan halkın sema gösterilerine yoğun ilgili gösterdiğini belirten Belviranlı, halkın Hazreti Mevlana’nın hoşgörüsüyle beraber olacaklarından dolayı çok heyecan duyduklarını sözlerine ekledi.