DİYARBAKIR’DA SEMA PROĞRAMI

diyar3       Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından Diyarbakır Kültür Merkezi Devlet Tiyatrosu Salonunda Sema programı yapıldı.

       Program öncesi bir konuşma yapan Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Faruk BELVİRANLI, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bulunan illeri kapsayan 12 ilde 12 sema gösterisi projesi kapsamında,  geçtiğimiz ay Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Adana şehirlerinde turneler gerçekleştirdiklerini; bu ay da Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya, Sivas ve Kayseri illerinde program yapacaklarını ve ilkini Diyarbakır’da gerçekleştirmekte olduklarını ifade etti.

       Daha sonra Sanat Yönetmeni Neyzen Yusuf KAYYA yönetimindeki Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Hicaz ilahilerden müteşekkil bir Tasavvuf Konseri sundu. Ardından Hazreti Mevlana ve Mevlevilik hakkında önemli bilgiler ihtiva eden bir sinevizyon gösterimi sonrasında, son dönem hafız bestekarlarımızdan Hoca Rakım ELKUTLU tarafından bestelenen Karcığar Mevlevi Ayini eşliğinde Sema Töreni icra edildi.

     Programa Diyarbakır Valisi Mustafa TOPRAK, vali yardımcıları Memduh TURA, Mehmet YEŞİLBAŞ, Şaban AKÇA, Başsavcı Durdu KAVAK, Emniyet Müdürü Ahmet KARAGÖZ, Polis Okulu Müdürü ahmet KARAGÖZ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik ARITÜRK, Müdür Yardımcısı Şükrü DURSUN katıldı.

       350 kişilik salonun tamamını dolduran izleyiciler, büyük beğeni ile izledikleri programın bitiminde ayakta alkışladılar. Vali Mustafa TOPRAK proğram bitiminde Topluluk Sanat Yönetmeni Neyzen Yusuf KAYYA’ya bir buket verdi. (R.BAHAR) 28.06.2010

diyar1

diyar3

diyar2

diyar4