Brüksel’de “Sufi Night”

Avrupa Birliği’ne evsahipliği yapan Belçika’da sahne alan Topluluğumuzu izlemeye gelen çok sayıda seçkin Belçikalı konuk, tasavvuf müziğine ve semaya hayran kaldı.

29 Eylül günü Brüksel BOZAR’da Bu yıl beşincisi düzenlenen  “Sufi Night”  festivaline, Türkiye’yi Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğumuz iştirak etti.

Festivale Türkiye’nin yanı sıra Fas, Mısır ve Endonezya’dan sufi müziğin seçkin temsilcileri katıldı. Gruplar, dinleyicilere Sufi Müziği’nin ilham kaynaklarını ve ne denli zengin bir gelenekten geldiğini icra ettikleri muhteşem eserlerle anlatma imkanı buldu.

Konser aralarında Diwans’ın Sufi temalı görsel ve işitsel olarak hazırladığı videolar ise geceye ayrı bir renk kattı. Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve semazenler adeta salondakileri büyüledi. 25 kişi ile sahnede yer alan topluluk sanatseverlere unutulmaz bir akşam yaşattı. Geceye çok sayıda büyükelçinin yanı sıra Prenses Stéphanie Windisch-Graetz, Türkiye’nin Brüksel Başkonsolosu Barış Ulusoy, Avrupa Birliği (AB) Genişleme Komisyonu Türkiye Masası Şefi Christos Makridis gibi isimlerin yanı sıra Endonezya, Arap dünyası protokolünün ve uluslararası sanatseverler katıldı.