Afyonda Sema Programı

SULTAN DİVANİ ANMA VE ŞİFALI AŞURE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

             Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Muharrem Ayı’nın 10. gününe rastlayan Aşûre Günü’nde ilimizin abide şahsiyetlerinden Mevlana’nın Torunu Sultan Divani Hazretleri’nin anılması amacıyla hazırlanan Sultan Divani Anma ve Şifalı Aşure günü etkinlikleri önümüzdeki hafta başlıyor.

                AŞURE ETKİNLİKLERİ SEMA GÖSTERİSİYLE TAÇLANACAK

               Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan etkinliklerde, Mevlevi – Türbe Camii bahçesinde 40 hafızın dualarıyla 40 kazanda aşure pişirilecek ve dağıtılacak. 40 Hatimli Şifalı Aşûre etkinliği, 29 Kasım 2012 Perşembe günü Afyonkarahisar Mevlevihanesi (Mevlevi Camii) bahçesinde ikindi namazının ardından yapılacak. Aşûre Duası ile başlayacak etkinliklerde aynı gün Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 19:30’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sema gösterisi sunacak. 30 Kasım 2012 Cuma günü ise Cuma namazından sonra Mevlevi/Türbe Camii başta olmak üzere ilimizin birçok noktasında Şifalı Aşûre dağıtılacak.

              TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR

              Muharrem Ay’ında icrâ edilen Aşûre pişirme geleneği, Anadolu’da hâlen çok önemseniyor. Bu gelenek, Mevlevîhânelerde de özenle icrâ edilmiş ve 16. yüzyılda Afyonkarahisar Mevlevîhânesi’nde (Sultan Dîvânî zamanında) daha renkli törensel bir hüviyet kazanmıştır. Mevlevîhâne bahçesine kurulan kazanlarda, dervişlerin aşûre karması çok ilgi görmüş ve bu gelenek, diğer mevlevîhânelere de taşınmıştır. Bütün bilim adamlarının da kabul ettiği gibi Konya Mevelvîhânesi’nden sonra en önemli Mevlevîhâne olan Afyonkarahisar Mevlevîhânesi’nde, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından devam ettirilen bu gelenek, 29-30 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek. “40 Hatimli Şifalı Aşûre” ismiyle halk ile buluşacak olan etkinliklere tüm halkımız davetlidir.

www.afyon-bld.gov.tr