Abu Dabi’de Sema’

abudabi5Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğumuz 3-6 Eylül tarihlerinde Abu Dabi’de Tasavvuf Müziği Ve Mevlevi Ayini icra etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Abu Dabi Kültür Mirası Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen ve birçoğu müzelerinin bile hiç dışına çıkmadığı 150 civarında eserden oluşan “İslam Tarihi Eserleri Sergisi” kapsamında Emirates Palace Otel’de Tasavvuf Müziği ve Sema programı gerçekleşti.


Türkiye dışına ilk defa çıkmasının yanında bazılarının yine ilk defa sergilendiği eserlerin büyük kısmı Osmanlı’nın zirvede olduğu 14’üncü ve 17’inci yüzyıllara ait iken aralarında tarihi daha önceki dönemlere giden Emeviler döneminden kalma 7. yüzyıla ait kılıç gibi farklı İslami eserler de var.

Sergilenen eserler arasında hat sanatı örnekleri, minyatür resimler, mushaf, üzerleri işlenmiş ipek kumaş, mermer oyma, seccade, tespih, mumluk ve avize, rahle, zemzem şişesi ile Kur’an-ı Kerim mahfazası, Peygamber Efendimiz’in ayak izinin modeli, Kabe örtüsünden parçalar ve Kabe’nin kilit ve anahtarları bulunuyor.

Yetkililer, Topkapı Sarayı Müzesi’nden 103, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nden 36, Konya Mevlana Müzesi’nden 12, Ankara Etnoğrafya Müzesi’nden 3, Galata Mevlevihanesi’nden 1, Millet Kütüphanesi’nden 5 ve Beyazıt Kütüphanesi’nden de 1 adet eserin sergiye dahil edildiğini ifade etti.

Topluluğumuz’un programı Yerel medyada ilgi gösterdi ve misafirler tarafından büyük beğeni topladı.

abudabi1

abudabi2

abudabi3

abudabi4

afis-abudabi