736. Vuslat Karaman’dan Başladı…

21870Konya’da 7-17 Aralık tarihleri arasında icra edilecek Hz. Mevlana’nın 736. Vuslat Yıldönümü törenleri Karaman’dan başladı.

Piri Reis Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Karaman Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi ve vatandaşlar katıldı.

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, yaptığı konuşmada, Karamanoğlu Beyliği zamanında Horasan’dan birçok bilginin İç Anadolu’ya göç ettiğini, Mevlana’nın ailesinin de Horasan’dan gelerek Karaman’a yerleştiğini söyledi. Mevlana’nın ailesi için Karaman’da bir medrese yapıldığını belirten Uğurlu,’ ‘Bu medrese, bugün Aktekke Cami diye bildiğimiz camidir. Mevlana’nın ailesi burada yerleşmiş, insanlığı aydınlatmaya başlamışlardır. Yaşamının 7 yılını ilimizde geçiren, burada evlenen ve iki çocuğu dünyaya gelen Mevlana Celaleddin Rumi hazretleri, buradan Konya’ya gitmiştir. Annesi, ağabeyi, çocuğu ve birçok yakınının mezarı Karaman’dadır. Karaman için Hz. Mevlana çok önemlidir. Hz. Mevlana dünya için önemlidir. Bugün onu anmak için toplandık. İnşallah gelecek sene daha çok etkinlikler yapıp, kutlama merasimlerini Karaman’dan başlatacağız” dedi.

Hz. Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi ise izleyicilere, sema hakkında bilgi verdi. Konuşmasının ardından Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, Esin Çelebi’ye Karaman’daki etkinliklere katıldığı için teşekkür ederek çiçek verdi.

Konuşmalardan sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğumuz Tasavvuf Müziği Konseri  sundu. Program, Rast Mevlevi Ayini Şerifi eşliğinde Mevlevi semaı ile sona erdi.